Na stronie

GAWĘDA O WNĘTRZU ZIEMI. GEOLOGIA ZRODZIŁA SIĘ NA ŚLĄSKU ? SPOTKANIE Z AGATAMI JANA RZYMEŁKI

Serdecznie zapraszamy wszystkich słuchaczy na wykład dr Jana Rzymełki. który odbędzie się w najbliższą środę, tj. 21.10.2015 r. o godz. 17.00 w auli LO w Piekarach Śląskich.

 

 

 

 

Jan Rzymełkakatowiczanin, ma zaszczyt reprezentować Śląsk w Sejmie RP. W 1990 roku był inicjatorem obchodów Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi "Earth Day" w Polsce. W dzieciństwie, które spędził na Górnym Śląsku jego piaskownicą była hałda, na której zbierał kolorowe pasiaste kamyki gizole ze szlaki hutniczej) i tajemnicze odciski (skamieniałości) w węglu kamiennym i łupkach. Ukończył z wyróżnieniem geologię z chroną środowiska na AGH. Autor monografii ?Dzieje poznawania geologicznego Górnośląskiego Zagłębia Węglowego? i wielu prac o śląskich agatach. Posiada ich kolekcję naukową. Region Śląski stoi płodami mineralnymi i miał spory wkład w rozwój geologii jako nauki. Można by nawet zaryzykować stwierdzenie, że geologia jako nauka urodziła się na Śląsku . Jego pasją jest zbieractwo i kolekcjonerstwo polskich inerałów, a szczególnie śląskich wstęgowanych polnych kamieni ozdobnych, zwanych agatami. Znajdował na polach kolorowe agaty wielkości od groszku, przez jabłko i kapustę, aż po kamienie młyńskie. Organizuje wystawy, na których prezentuje swoje zbiory wraz z artystycznymi zdjęciami wielkoformatowymi. Zamiast szmacianych krawatów nosi bolo czyli kamień, minerał na rzemyku. Często jest nim zniewalający agat ze Śląska lub bałtycki bursztyn.

Agaty to kamienie polne, najurodziwsze płody ziemi śląskiej. Przemawiają one pięknem, fascynują labiryntem krętych linii tworzących fantastyczne rysunki i niesamowitą grą barw naturalnych. Agaty są naturalnymi produktami przyrody, są tworami mineralnymi, zbudowane z włóknistego chalcedonu (SiO2) z domieszkami barwników. Kamień ten towarzyszył ludzkości od tysięcy lat, jako ozdoba, amulet czy materiał na narzędzia. Agaty to boskie minerały, pożądane przez kobiety, poszukiwane przez kolekcjonerów i jubilerów. Agaty to fenomen przyrodniczy. Agatogeneza nie została jeszcze skopiowana przez człowieka, pomimo iż syntezuje się już najcenniejsze kamienie szlachetne diamenty, rubiny, szmaragdy. Wydaje się, że proces powstawania agatów trwa niesamowicie długo w bardzo specyficznych warunkach. Agat z zewnątrz wygląda zwykle i banalnie. Kształt ma kulisty lub owalny, odpowiada ściśle kształtowi pustki w której powstał, np. po pęcherzyku gazowym powstałym w zastygającej lawie. Dlatego tez mówimy o agatach, jako o wypełniaczach pustek skalnych. W środku buły, po przecięciu i wyszlifowaniu otrzymujemy obraz namalowany ręką przyrody miliony lat temu, abstrakcyjny magiczny obraz będący przedmiotem pożądania. Bywa i tak, że polny kamień - agat - ceniony jest bardziej niż diament, szmaragd czy rubin. Dlatego, że pochodzi z mojej ziemi, sam go znalazłem i oszlifowałem. Być może natrafiłem na niego w wykopie pod fundamenty mojego domu np. na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach, czy też na kamienistym brzegu rzeki Kaczawy. Ludzie nawiązują przyjaźnie z minerałami. Agaty to wielkie indywidualności, nie ma dwóch identycznych, każdy jest inny. (JRZ)