Na stronie

?Nowe odkrycia archeologiczne na Górze Św. Anny?

Dnia 21.11.2013 gościliśmy na kolejnym wykładzie pt. ?Nowe odkrycia archeologiczne na Górze Św. Anny? pana mgr Dariusza Pietruchę ? wybitnego historyka i pasjonata zafascynowanym dziejami Śląska. Historyczne losy najwyższego wzniesienia na Wyżynie Śląskiej (wys. 408 m n.p.m.) czyli Góry Świętej Anny były bardzo burzliwe i zaskakujące. Wiedzieliśmy, że jest ważnym centrum pielgrzymkowym z bazyliką, w której znajduje się figura św. Anny Samotrzeciej ( matki Maryi i babci Jezusa Chrystusa ). Jednak historia przedstawiona przez prelegenta poruszyła mniej znane fakty. W maju 1921 r. w tym rejonie miały miejsce krwawe walki podczas III powstania śląskiego. Władze niemieckie dla poległych zbudowały pomnik, mauzoleum i amfiteatr. Ten ostatni jest jednym z największych w Europie, a może i na świecie z 7 tyś. miejsc siedzących i 20 tyś. miejsc stojących.

Kiedy po II wojnie światowej niemiecki pomnik został zniszczony na jego miejscu powstał nowy wg projektu Xawerego Dunikowskiego. Nazwany został pomnikiem Czynu Powstańczego.

Panu Dariuszowi z kolegami udało się odkryć duże podziemne pomieszczenia znajdujące się pod obecnym pomnikiem i to jest tytułowe ?odkrycie archeologiczne?. Dzięki temu spotkaniu Słuchacze dowiedzieli się o nieznanych faktach dot. Anabergu.

Słuchacze byli zafascynowani postawą prelegenta i pełni podziwu za tak ciekawe przedstawienie problemu.