Na stronie

SPOTKANIE Z AGATAMI JANA RZYMEŁKI

21 października 2015 r. w auli Liceum Ogólnokształcącego, w czasie wykładu "GAWĘDA O WNĘTRZU ZIEMI. GEOLOGIA ZRODZIŁA SIĘ NA ŚLĄSKU",który zaprezentował dr Jan Rzymełka, zawisły energetyczne fluidy. Każdy z nas mógł osobiście pogłaskać wyszlifowane minerały i przejąć malutką cząstkę energii, która wydobywała się ze wstęgowanych polnych kamieni ozdobnych, zwanych agatami. Podobno noszenie agatowych ozdób przedłuża nasze życie.

            Agaty to kamienie polne, najurodziwsze płody ziemi śląskiej. Przemawiają one pięknem, fascynują labiryntem krętych linii tworzących fantastyczne rysunki i niesamowitą grą barw naturalnych. Agaty są naturalnymi produktami przyrody, są tworami mineralnymi, zbudowane z włóknistego chalcedonu (SiO2) z domieszkami barwników. Kamień ten towarzyszył ludzkości od tysięcy lat, jako ozdoba, amulet czy materiał na narzędzia. Agaty to boskie minerały, pożądane przez kobiety, poszukiwane przez kolekcjonerów i jubilerów. Agaty to fenomen przyrodniczy. Agatogeneza nie została jeszcze skopiowana przez człowieka, pomimo iż syntezuje się już najcenniejsze kamienie szlachetne diamenty, rubiny, szmaragdy. Wydaje się, że proces powstawania agatów trwa niesamowicie długo w bardzo specyficznych warunkach. Agat z zewnątrz wygląda zwykle i banalnie. Kształt ma kulisty lub owalny, odpowiada ściśle kształtowi pustki w której powstał, np. po pęcherzyku gazowym powstałym w zastygającej lawie. Dlatego tez  mówimy o agatach, jako o wypełniaczach pustek skalnych. W środku buły, po przecięciu i wyszlifowaniu otrzymujemy obraz namalowany ręką przyrody miliony lat temu, abstrakcyjny magiczny obraz będący przedmiotem pożądania. Bywa i tak, że polny kamień - agat - ceniony jest bardziej niż diament, szmaragd czy rubin.

 

            Agaty, tak piękne i tak blisko nas, na ziemi śląskiej, na hałdah, ktore od lat zmieniły krajobraz naszej "małej ojczyzny". Dr Jan Rzymełka ukazał  następujące "agatowe cuda":

- największą polską relikwię ? kielich św. Wojciecha z agatu, wykonany w czasach póżnorzymskich, znajdującą się w cyborium dla odprawiania mszy świętej,

- amulety: krzemień pasiasty, groty ? najstrzsze wyroby z tego minerału,

- cenny diadem z agatów, który nosiła sumeryjska królowa, pierwsza w historii znana kolekcjonerka biżuterii,

- reliefy, najpierśniki przeznaczone dla arcykapłanów żydowskich,

- ryfony służące do picia alkoholu,

- płaskorzeźby obrazujące bitwy toczone w czasach starożytnych,

- antyczne biżuterie ? kamce zawieszane na szyi do góry nogami. Podniesione ukazywały prawdziwy obraz,

- Drzewo Jessego przedstawiające historię rodu Chrystusa,

- kabinet czyli sekretarzyk króla Augusta Mocnego znajdujący się w Dreżnie,

- szkatuły na biżuterię, puszki na słodycze,

- agatowe i bursztynowe komnaty: np. Komnata kratowa w Carskim Siole k/Sankt Petersburga w Rosji zbudowana z tzw. agatu mięsnego czyli jaspisu.,

- spinki, lampy to bardziej współczesne wyroby z agatu czarnego cenniejszego od agatów barwionych.

            Myślę, że dr J. Rzymełka swoją prezentacją zaintersował obecnych na wykładzie słuchaczy, którzy również nawiążą przyjaźnie z przedstawionymi minerałami.

            Agaty - to jak ludzie -wielkie indywidualności, każdy jest inny, nie ma dwóch identycznych.

            Zapraszam na spacery w pobliże hałd. A nuż znajdziemy czarny kamień, w którym ukrył się bezcenny agatowy minerał i przyniesie nam szczęście jak przysłowiowa czterolistna koniczynka.

 Powodzenia. 

                                                                                          Sporządziła: Jadwiga Głogowska