Na stronie

W świątecznym nastroju.

??Najważniejsze jest , by gdzieś istniało to, czym się było 

I zwyczaje i święta. I dom pełen wspomnień??   (Antoine de Saint Exupery)

 

         Czas śpiewania kolęd ? pieśni i pastorałek o charakterze religijnym i obrzędowym związanym z okresem bożonarodzeniowym, znajduje swoje miejsce w okresie całego  karnawału. Te piękne kolędy, bogate w treści i formie mają kilkusetletnią tradycję w naszym kraju. W pewnych okresach historycznych stały się pieśniami patriotycznymi, które w swej głębi symbolizowały polskość. Kolędy śpiewane są w Polsce powszechnie i przez wszystkie stany. Teksty do nich  pisali najwięksi polscy poeci, a kompozytorzy tworzyli  melodie i opracowywali je muzycznie.

       

  Aula Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Jana III Sobieskiego stała się takim domem pełnym wspomnień dla słuchaczy Piekarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w dniu 13 stycznia 2016 r. Zapanował w niej świąteczny nastrój, który tworzyły palące się w różnych miejscach lampki, błyszczała  niebieskim światłem mrugająca choinka.

         Gromkimi brawami powitała publiczność  Leszka PNIOKA i jego żonę Agatę, którzy opracowali scenariusz kolędowego wieczoru. Pan Leszek Pniok jest z wykształcenia muzykiem, i dodatkowo od 01.09.2014 r. dyrygentem Parafialnej Orkiestry Dętej przy Parafii Św. Wojciecha w Radzionkowie, słynnej daleko poza granicami miasta ze swojej oryginalnej działalności. Pan Leszek opracował aranżacje do wszystkich utworów, które wykonywał po mistrzowsku na instrumencie fletnia pana oraz klarnecie. 

         Pięknie brzmiącym  akordom kolęd  wtórował śpiew słuchaczy. Wracaliśmy myślami w progi rodzinnego domu, gdzie pachniało świerkiem i kołaczem z makiem. Budziliśmy w sobie głębokie nostalgii uczucie za kolędą wspólną, za siankiem , za białym obrusem 

i mnóstwem mrugających świeczek. Poszczególne zestawy granych kolęd spajała wzruszająca recytacja   wierszy w wykonaniu Pani Agaty, nawiązująca w treści wydarzeń i obrzędów, związanych z okresem Bożego Narodzenia i karnawału.  

          Wieczór zakończyła kolęda pt.?Cicha noc? wykonana na klarnecie oraz podziękowanie za urocze i pełne uczuć spotkanie brawami, kwiatami i miłymi uśmiechami, kierowanymi w stronę wykonawców. Wychodziliśmy ze spotkania z sercami rozkołysanymi melodiami kolęd i słowami pełnymi nadziei: ? w Betlejem nadzieja świata.?       

 Opracowała J. Głogowska