Na stronie

Aktywny Senior - to zdrowy Senior!!!

< Ruch jest życiem ? życie jest ruchem.>

(  A.Senger ? ortopeda)

Przesłanie to towarzyszyło wykładowi, jaki skierowała do słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Pani prelegent mgr Magdalena GROSS -  fizjoterapeutka, prowadząca również zajęcia pilatesu i gimnastyki relaksacyjnej na piekarskim UTW.

Aktywny Senior   -    to zdrowy Senior!!! 

Tematyka związana z profilaktyką zdrowego kręgosłupa stanowiła główny wątek wykładu. Aktywność fizyczna czyli  każda praca człowieka, każdy ruch wykonywany przez mięśnie szkieletowe to uniwersalny lek na nasze zdrowie, na nasze życie, to klucz do zdrowego stylu życia. Na tę aktywność składają się takie czynniki jak: właściwe odżywianie, kontrola masy ciała, radzenie sobie ze stresem, a także  niestosowanie używek, niepalenie tytoniu i dostateczna ilość snu. A więc joga, pilastes, codzienna gimnastyka, bieganie, pływanie, nordic walking, sporty zimowe i spacery, spacery, spacery..

 

 

Poprzez aktywność fizyczną zwiększamy pojemność płuc, znikają problemy z nadciśnieniem, polepsza się wydajność serca, zwiększa się siła mięśniowa organizmu, poprawia się metabolizm i tolerancja glukozy u chorych na cukrzycę. Wpływa również na większą odporność oraz na układ kostno ? stawowy. W tym ostatnim układzie najważniejszą rolę odgrywają kręgosłup i stawy. O kręgosłup musimy stale dbać w każdym momencie naszego życia.  Stworzony dlatego, by się ruszać i cierpi wówczas, gdy się nie rusza.  Budowane przez nas warunki do aktywności pozwolą, ze nasz kręgosłup poradzi sobie sam z obciążeniami.

Pani prelegent, wykorzystując prezentację multimedialną, przypomniała słuchaczom anatomię kręgosłupa, budowę kręgów oraz patologiczne krzywizny: skoliozę i kifozę oraz siłę nacisku na kręgi w zależności od przyjmowanej przez człowieka postawy.

Kręgosłup jest ważnym elementem narządu ruchu i tą częścią ciała, która przysparza nam wielu cierpień. Naturalną pozycją dla kręgosłupa jest pozycja stojąca. Wtedy to zachowane są fizjologiczne krzywizny, czyli lordoza w lędźwiowym i szyjnym odcinku oraz  kifoza w odcinku piersiowym. Zapewnia to nam równomierne rozłożenie sił nacisku na krążek międzykręgowy czyli dysk.

Najważniejsze pytanie: Jak postępować, żeby mieć zdrowy kręgosłup?    

-  siadaj prawidłowo; staraj się nie dźwigać niczego ciężkiego, jeśli musisz to rób to umiejętnie; pochylaj się prawidłowo: lepiej kucnąć niż się pochylić; unikaj pochylenia głowy; nie rób ?żółwia?, czyli nie wysuwaj głowy do przodu,; śpij najlepiej na brzuchu. 

Po wszystkich czynnościach wykonywanych ze zgiętym kręgosłupem, odchyl się klika razy do tyłu. Podpowiedzią dla naszej pracy z kręgosłupem były liczne praktyczne przykłady. Poparte zostały sprzętem pomocniczym w postaci gorsetów, poduszek i korektorów.

Pani mgr M. Gross zachęcała do udziału w ćwiczeniach ruchowych prowadzonych w ramach naszego uniwersytetu. Jeżeli bowiem aktywność będzie nam dodatkowo sprawiać przyjemność i satysfakcję, to zwiększą się szanse, że będziemy ją stosować.

Podziękowaniem za bardzo praktyczny wykład stanowiący kwintesencję problemu były owocne brawa i piękna kwiaty.

Opracowała J. Głogowska