Koncert kolęd

„ … Kolędy popłyną pod niebiańską bramę
I będzie tak swojsko tak blisko przy sobie
Jakby się spotkali sami aniołowie
Na tę jedną chwilę świat dobrem zakwitnie
Dla Narodzonego Dzieciątka Bożego…”


I właśnie dnia 4 stycznia 2017 roku popłynęły staropolskie kolędy i nie tylko, w auli Akademickiego Zespołu Szkół w Piekarach Śląskich dla Słuchaczy Piekarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Mieliśmy zaszczyt gościć Parafialną Orkiestrę Dętą działającą przy Parafii pod wezwaniem św. Wojciecha w Radzionkowie pod batutą mgra Leszka PNIOKA – muzyka, instrumentalisty, absolwenta Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie, stypendysty Ministra Kultury i Sztuki. Orkiestra, kierowana przez Pana L. Pnioka skupia instrumentalistów – amatorów, których liczba w ostatnim okresie znacząco wzrosła, a którzy całym sercem i z wielkim oddaniem angażują się w swoją pracę, prezentując niesamowite zdolności i umiejętności oraz piękno muzyki. Uświetnia ona swoją grą nie tylko liturgię kościelną. Uczestniczy również w festynach, festiwalach czy okolicznościowych uroczystościach, ciesząc się dużym uznaniem i popularnością.


Zespół Instrumentalny prezentując się w pełnej krasie, stworzył niepowtarzalny świąteczny nastrój, wspaniałą atmosferę, a cudowne brzmienie donośnych instrumentów radowało umysły i serca zebranych uczestników, którzy uzupełniali melodie kolęd pięknymi słowami. Kolędy są dla Świat Bożego Narodzenia tym, czym śpiew na uroczystościach. Podkreślają podniosłość wydarzenia, ubogacają je. Są przecież częścią tradycji chrześcijańskiej. Jest w nich zawarta historia narodzin Pana Jezusa sprzed ponad 2000 lat, oczekiwanie na Zbawiciela i warunki, w jakich miało to miejsce. Kolędy są przesłaniem ewangelicznym. Upiększają święta, które dzięki nim stają się bardziej rodzinne, wspaniałe, podniosłe, swojskie, uroczyste. Trudno wymieniać wszystkie kolędy zagrane i wyśpiewane w czasie spotkania.


Pozwolę sobie jednak za pomocą tytułów stworzyć namiastkę tego spontanicznego nastroju. „Wśród nocnej ciszy Bóg się rodzi, moc truchleje, Anioł pasterzom mówił, narodził się Jezus Chrystus, Jezus malusieńki leży wśród stajenki, a mizerna cicha stajenka licha, bo nie było miejsca w Betlejem w żadnej gospodzie. O gwiazdo betlejemska! Bracia patrzcie jeno jak niebo goreje, do szopy hej pasterze, pospieszcie pastuszki, pójdźmy wszyscy do stajenki, gdzie śliczna Panna Syna kołysała, lulajże Jezuniu; tak Jemu śpiewała w cichą noc..” Niesamowite wrażenie zrobiły na Słuchaczach kolędy zagraniczne: Cicha noc i Białe święta oraz dźwięczące dzwoneczki sań”, przepięknie wykonane, z impetem i rozmachem.
Na uwagę zasługują również wiadomości przekazywane nam przez Pana Dyrygenta. Zapamiętałam, że niektóre melodie kolęd ludowych mają cechy kujawiaka, inne są oparte na mazurkowym rytmie. Są kołysankami, a Fryderyk Chopin do swego Scherza h - mol wplótł pełną słodyczy kołysankową melodię polskiej kolędy pt.” Lulajże Jezuniu.” Charakter marszowy znajdziemy w kolędzie pt.”Pójdźmy wszyscy do stajenki”.
Warto zgłębiać i przekazywać te wiadomości młodszemu pokoleniu oraz tworzyć wspólnotę rodzinną i uniwersytecką, Drodzy Słuchacze, przez pieśni”. Osiągniemy to tylko przez wspólny i liczny udział w spotkaniach. Zawsze serdecznie zapraszamy!

Słuchacze uczestniczący w kolędowaniu dziękują gorącym sercem i gromkimi brawami Orkiestrze Dętej pod kierunkiem Pana Leszka Pnioka za wspaniały, niezapomniany, radosny, promienny wieczór i wspólne kolędowanie.

Opracowała J. GŁOGOWSKA

IMG_5296 IMG_5316 IMG_5319 IMG_5322 (1)-crop IMG_5324 IMG_5325 IMG_5329 IMG_5332 IMG_5338