Na stronie

Fenomen Dziedzictwa Kulturowego Indii.

Dnia 15 marca 2017 słuchacze Piekarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku gościli na kolejnym wykładzie Pana Włodzimierza Musiała – młodego podróżnika z Krakowa. Pasją Pana Prelegenta są podróże i poznawanie świata. Zgłębia nauki filozoficzne, które traktuje jako umiłowanie mądrości. Został pasjonatem Indii, po przeczytaniu wspomnień Ryszarda Kapuścińskiego o tym kraju, który napisał: „Tak. Ten świat uczy pokory. Wróciłem z podróży zawstydzony ignorancją, swoją niewiedzą, nieoczytaniem…”
Pierwszą podróż do Indii odbył Pan W. Musiał w roku 1998 i zachłysnął się tym światem na długie lata, gdyby nie powiedzieć, na zawsze. Indie to Jego miłość, to Jego drugi dom. India leży na subkontynencie indyjskim, gdzie przez całe wieki promieniowały sąsiadujące kraje zarażając siebie nawzajem swoją kulturą. Ciekawe położenie Indii, tropik, góry, wzniesienia, morze, ocean uczyniły kraj Hindusów krajem intensywnych doznań, przeżyć i doświadczeń.


WITAMY w ojczyźnie BHARATÓW - krainie ludzi spełnionych.
NAMASTE – od serca do serca. Pozdrawiam Twoją duszę. To hinduskie powitanie.
SHANTARAM - Boży pokój.
Fenomen niezwykłości Indii wypływa z wielowiekowej ciągłości cywilizacyjnej. Wynika to z różnorodności zjawiska kulturowego oraz przewagi asymilacji nad integracją w procesach społeczno – twórczych, stałej obecności sfery sacrum w życiu codziennym mieszkańców związanej z obrzędami religijnymi, a także przewagi postawy „być ponad mieć” wspieranej przez LUDZI WIELKICH DUCHEM. Nie bogaci, ale mający ducha. Byli oni oparciem dla mas, wspierali ducha, pozwalali trwać wartościom. Do nich należą:
- MAHATMA GHANDI - j jego życiowe maksymy:
„ Tolerancja ponad wszystko. Żyj i daj żyć innym”. „Hinduizm daje mi wszystko , co niezbędne dla wewnętrznego rozwoju. Uczy mnie prosić Boga.” „Oko za oko uczyni tylko cały świat ślepym”. „Nie ma drogi do pokoju. To pokój jest drogą.” „Bóg nigdy nie pojawia się jako osoba, zawsze jako czyn.”
- Rabindranath TAGORE – filozof , pisarz, malarz, laureat nagrody Nobla pisał:
„Bóg szanuje mnie, gdy pracuję, kocha mnie, gdy śpiewam.” INDIRA GHANDI - działaczka polityczna, myślicielka, dwukrotna premier Indii, zginęła w zamachu stanu. Jej słowa to: „Mieć trudne życie, to przywilej”. „Historia jest nauczycielem, ale ma najgorszych uczniów.”
- Gregory Dawid Roberts : Australijczyk, związany z krajem Hindusów przez wiele lat, takie wyniósł wartości: „Polityk to ktoś, kto obiecuje Ci most, ale tam, gdzie nie ma rzeki.” „Kłamiąc możesz iść naprzód, ale się nie cofniesz”.
- Shashi TARROR –obecnie zastępca sekretarza ONZ twierdzi:
„Indie to nie kraj trzeciego świata, ale wysoka cywilizacja daleko posuniętego rozkładu.”
Indie nie znały słów : postęp, demokracja. Pozostały wierne sobie i to jest ich chwałą. Cywilizacja indyjska zawsze była nastawiona na dwie wartości: trwałość i prawdę. Ta ostatnia zawsze zwycięży. Tu ludzie przez wieki żyli i wciąż żyją w przeświadczeniu, że świat jest teraz a nie potem. Indie uważane są za krainę szczęśliwych ludzi.
Poczwórne macierzyństwo – następny fenomen Indii to :
- Matka rodzicielka – ziemia
- Matka India: Bharat Mata
- Matka Rzeka Ganga (Ganges) przyjmuje żywych i prochy
-Matka święta krowa zapewnia byt rodzinie.
Osobliwości Indii: astrologia, metafizyka, joga; Masala- czyli tam, gdzie pieprz rośnie; Indie ojczyzną wielu religii; święci mężowie i święte krowy; zabytki kultury materialnej; kobieta, żona, wdowa; kołowa koncepcja czasu; dbałość o ochronę wszelkiego życia; jedność wszystkich stworzeń Natury – harmonijne współżycie z całą Naturą i wreszcie ahisma czyli niekrzywdzenie.
Tubylców cechuje cierpliwość i stoicki spokój, a więc samokontrola, panowanie nad sobą, przetrwanie. Każdy pracując- medytuje, a medytując – pracuje.

Niezwykłością życia Hindusów jest wiara w wiekuistą cykliczność czasu. Cykle – fazy to : tworzenie, trwanie, zniszczenie. Zniszczenie powoduje odrodzenie. Przeszłość odeszła bezpowrotnie, przyszłość jest nieznana, więc żyj tu i teraz.
Nikt nie narzeka na swój los. Wierzy w reinkarnację - w życiu poprzednim przygotowałem sobie obecne życie, a w teraźniejszym – przyszłe. Życie człowieka podporządkowują wypełniane rytuały. Treść życia wypełnia postawa : „Być nad Wydawać się”. Autentyczność życia podkreśla dbałość o czystość rytualną i moc tradycji.

„Wszystkie religie są jak rzeki, płynące do jednego oceanu, zwanego prawdą”.
Słuchacze mieli także możliwość zobaczyć i powąchać czystą i przeźroczystą wodę z rzeki Ganges oraz siedmiometrowe sari ( pas materiału) na sukienkę. Sam miał na sobie tunikę zwaną kurtą. Kobieta zamężna ma ok. 50 sari na różne okazje i w różnych kolorach. A kolory Indii są w każdym wymiarze urzekające, tajemnicze, zmysłowe, barwne.
Spotkanie z Panem Włodzimierzem Musiałem było bardzo owocne, ciekawie ujęte i przedstawione z użyciem wizualnej prezentacji. Odpowiedziało również na pytanie: Co urzeka w Indiach? Spotkanie z inną kulturą to spotkanie z drugim człowiekiem, które zawiera zawsze radosne przeżycie.

Opracowała: J. Głogowska