Na stronie

Czad i ogień - obudź czujność w sezonie grzewczym

Dnia 15 listopada 2017 r. na spotkaniu ze słuchaczami Piekarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku gościł z wykładem z cyklu „Bezpieczeństwo na codzień” pt. „Czad i ogień -obudź czujność w sezonie grzewczym.” młodszy bygadier – Marcin Gąsowski. Zagadnienia omawiane przez prelegenta, zostały zaprezentowane w zwiastunie wykładu na naszej stronce. Pozwolę sobie przedstawić najważniejsze ostrożności i przestrogi związane z okresem grzewczym, aby zapewnić sobie i wszystkim naszym domownikom bezpieczeństwo w sezonie grzewczym.



1. Przed okresem grzewczym należy przygotować wszystkie elementy związane z procesem spalania: przeczyścić piece, kominy, uruchomić kratki wentylacyjne.
2. Dostarczać odpowiednią ilość tlenu do pomieszczeń grzewczych w czasie całego procesu, który jest czynnikiem inicjującym spalanie: wietrzyć, otwierać kratki wentylacyjne, stosować mini uchyły w oknach.
3. Pamiętać, że czad, czyli tlenek węgla,powstaje przy niedostatku tlenu w otaczającej nas atmosferze, a jego źródło tkwi w piecach gazowych, węglowych, kominkach. Czad jest gazem palnym o silnych właściwościach toksycznych, posiada podobną gęstość względem powietrza i jest od niego lżejszy. Ten niewyczuwalny, bezwonny, bezbarwny i bez smaku gaz występuje równomiernie w przestrzeni. Jego oddziaływanie na organizm człowieka jest piorunujące, bo łączy się z hemoglobiną 300 razy szbciej. Niedotlenienie organizmu może spowodować śmierć przez uduszenie. Leczenie poważnych zatruć tlenkiem węgla odbywa się w komorach hiberbarycznych, gdzie skraca się czas do podawania tlenu.
4. Nie pozostawiać bez dozoru żadnych pracujących urządzeń grzewczych.
5. Paleniska czyścić co 3 m-ce, a przewody wentylacyjne 1 raz w roku. Wskazany bieżący kontakt z firmą kominiarską.
6. Największe zagrożenie dla człowieka to pożary, które są powodem wielu ofiar śmietelnych. 25% ofiar - to wynik oddziaływania ciepła, ognia, a 50% - to wynik zatrucia dymami pożarowymi. Dym ogranicza widoczność, wprowadza dezorientację podczas ratowania, zawiera ogromną ilość trujących substancji, ma wysoką temperaturę, obniża zawrtość tlenu w powietrzu.
7. Aby się ustrzec pożaru, należy nie gromadzić przy urządzeniach grzewczych materiałów do palenia i innych łatwopalnych (dywanów), nie pozostawiać niedopałków.
8. Zabezpieczyć dom za pomocą czujników, które należy montować na wysokości głowy.
9. Straże Pożarne w naszym mieście i nie tylko, prowadzą szeroką działalność profilaktyczną. Współpracują z mediami, zakładami kominiarskimi, przeprowadzają spotkania, kontrole, dostarczają materiały.

Serdecznie podziękowaliśmy Panu Marcinowi Gąsowskiemu – st. brygadierowi z komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Piekarach Śl. za owocny, pożyteczny i wyczerpujący wykład o Naszym bezpieczeństwie – gromkimi brawami.

Opracowała: J. Głogowska